„Stara dobra owsianka”
4 łyżki płatków owsianych (nie błyskawicznych!)
gruszka
garść migdałów
łyżka słonecznika
szczypta cynamonu
opcjonalnie łyżeczka miodu
Gruszkę kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do garnuszka i gotujemy w niewielkiej ilości wody razem z płatkami owsianymi ok. 5 minut często mieszając (możemy też dodać miód- gruszka chętniej puści soki- pamiętajmy jednak, że miód traci swoje wartości odżywcze podczas gotowania). Ugotowane przekładamy do miseczki, dodajemy słonecznik, migdały, doprawiamy cynamonem.
fot. A. Lewandowska |
„Jaglanka kokosowa”
pół szklanki kaszy jaglanej (do kupienia w każdej „Zorzy”)
1 szklanka wody
jabłko
2 łyżki wiórków kokosowych
łyżka pestek dyni
Kaszę gotujemy ok. 15 minut do momentu aż cała woda się wchłonie- nie mieszamy, nie dolewamy wody. Jabłko ścieramy na małych oczkach, przekładamy do miseczki. W czasie kiedy gotuje się kasza, a jabłko już gotowe wrzucamy wiórki kokosowe na rozgrzaną patelnię bez tłuszczu. Często mieszany, aż się trochę zarumienią i zaczną pachnieć (nie trzymamy zbyt długo, bo lubią się spalić). Ugotowaną kaszę i podprażone wiórki mieszany z jabłkiem, posypujemy pestkami dyni.
źródło: www.eioba.pl |
„Gryka – radomszczańskie złoto”
pół szklanki kaszy gryczanej (najlepiej niepalonej)
1 szklanka wody
1 pomarańcza
3 wędzone śliwki
garść orzechów laskowych
szczypta kardamonu
szczypta cynamonu
1 goździk
Kaszę gotujemy ok. 5 minut wraz z pokrojonymi na cząstki śliwkami. Ścieramy skórkę z pomarańczy, obieramy ją z białych włókien i kroimy na cząstki. Skórkę dorzucamy do garnka z kaszą i gotujemy
2 minuty, potem dodajemy cząstki pomarańczy i przyprawy. Jeśli masz ochotę, ugotowaną kaszę można posypać karobem lub kakao.
Ostatnią propozycją są naleśniki, które w większej ilości można przygotować wcześniej, a potem ok. 3 dni trzymać w lodówce. Przepis „na oko”
2 szkl. mąki pełnoziarnistej
½ szkl. mąki tortowej
1 szkl. wody (dobrze użyć gazowanej)
½ szkl mleka
opcjonalnie 1 jajko
1/3 szkl. oleju
Składniki łączymy na jednolitą masę bez grudek, powinna mieć konsystencję, którą łatwo będzie można rozprowadzić na patelni. Nie musimy już dawać tłuszczu bezpośrednio na patelnię, ponieważ jest w cieście. Smażymy z dwóch stron na lekko złoty kolor.
Propozycja farszu do naleśników:
1) marchew, seler, pietruszka
Marchew, seler, pietruszkę ścieramy na tarce. Por pokrojony w talarki dusimy na maśle. Dodajemy wiórki z warzyw i przyprawy: kurkumę, odrobinę imbiru, pieprz kajeński, sól. Na koniec posiekaną natkę pietruszki. Gotowym farszem możemy wypełniać naleśniki. Składamy w trójkąty i podgrzewamy całość na patelni.
2) jabłko, gruszka, rodzynki
Jabłko i gruszkę kroimy w kostkę, opcjonalnie zasypujemy cukrem i dusimy przez 15 min. W międzyczasie dodajemy namoczone wcześniej rodzynki oraz cynamon, goździki, imbir, kardamon. Gotowym farszem możemy wypełniać naleśniki. Składamy w trójkąty i podgrzewamy całość na patelni. Na koniec można posypać płatkami migdałowymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz